21 Nisan 2010 Çarşamba

BEN & JERRY'S ve Blogger Etkinliği

Herkese en gülücüklüsünden merhabalaaaar:)))
Sesim soluğum çıkmıyor diye kızıyorsunuz biliyorummm:))) Bahar sendromum geçmedi hala:)))
Tembel tembel geziniyorum:)))
Ayrıca bloğuma fotoğrafta ekleyemiyorum:( canım sıkkın bu yüzden. Aşağıdaki fotoları ekledikten sonra bir daha foto ekleyemedim:( sorunu çözemedim henüz:)))
Çözer çözmez yeni tariflerle aranızdayım tekrar:))
Havalar güzelleştikçe bende kendimi çarşı pazara atmaya başladım... İnce ince giyinip gezmekte ayrı keyifmiş özlemişim valla:) Seviyorum sıcak havayı...
Sonracığımaaaa geçen hafta Cumartesi günü için Canım Aylinciğimden ben&jerrys dondurmalarını tadıp, tatlı tatlı sohbet edeceğimiz bir davet maili geldi...maili okuduktan sonra tahmin edersiniz ki fiyonk modumu aldım yine:)))
Artık beni de iyice tanıdınığınızı anlıyorum güzel yorumlarınızdan:)))
Çikolata,yeşil erik,nescafe,yaprak dolması veee dondurma deyince akan sular duruyor biliyorsunuz. Hiçbirine hayır demem mümkün değil:)))
Canımmm eşimmm , ulaşım sponsorum oldu yine, Emreciğimle de ilgilendi sağolsun:)
Ben de mutlu mutlu birbirinden nefis dondurmaların tadına baktım ağzım kulaklarımda:))) Söylemeden edemeyeceğim içtiğim kahve de çok lezzetliydi ayrıca:)))
Bu güzel organizasyonda sevgili arkadaşlarım yasemin , betül , pelin , gülfem ,ve aylinle tekrar görüşme şansı yakaladığım için de üç kere beş kere mutlu oldum:)

Ben&Jerry’s Külahlı Süvarisi (Marka Temsilcisi) Serkan Gencel dondurmalarımızı yerken bize Ben&jerry'sin tarihçesini , güleryüzüyle ve hoş sohbetiyle birleştirip keyifle anlattı ...
Biz de arkadaşlarımla hoş ve lezzetli dakikalar geçirdik bu sayede.
Sevgili Aylinciğime ve Serkan Bey'e bu güzel gün için tekrar tekrar teşekkür ederim...

BEN&JERRY’S HAKKINDA

Ben&Jerry’s markası Türkiye’ye ne zaman geldi?

Ben&Jerry’s 1978 yılında kurulan ve bu yıl 32. yaş gününü kutlayan bir marka. Türkiye’ye 2007’nin Kasım ayında geldi. Ben&Jerry’s tutkunlarının yoğun talepleri de markanın Türkiye’ye gelmesindeki önemli etkenlerden biri.
Dünyanın en kocaman parçalı, en sorumluluk sahibi ve en eğlenceli dondurması Ben&Jerry’s, Türkiye’de açtığı yeni mağazalar ve market satışlarıyla hedeflerini büyütüyor. Ben&Jerry’s CineBonus Kanyon, City’s Nişantaşı, Bağdat Caddesi ve Meydan CineBonus mağazalarının ardından İstanbul’da Palladium CineBonus ve Capacity CineBonus, Ankara Bilkent CineBonus, Ankara Gordion CineBonus mağazalarını açtı. Ben&Jerry’s, Ankara Panora CineBonus dondurma mağazasının yanı sıra Bodrum’da Divan Palmera ve Rixos Premium Bodrum, Fethiye Hillside Beach Club ve Alaçatı Cadde dondurma stantlarıyla da eşsiz lezzetteki dondurmalarını daha fazla tüketiciye ulaştırmayı amaçlıyor. Bu noktalarda 16 çeşit dondurma sunuluyor

Yatırımlarını bununla sınırlı bırakmayan Ben&Jerry’s; Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Antalya ve çevresindeki seçkin marketlere de girerek dondurma severlere 9 farklı dondurma çeşidi sunacak.

Ben&Jerry’s markası nasıl doğdu?

Okul arkadaşı olan Ben Cohen ile Jerry Greenfield, yemek yemeye olan tutkularının ortak noktaları olduğunu okul yıllarında keşfettiler. 1978 yılına geldiklerinde, Ben hiç bir gelecek vaat etmeyen, fazla bir beceri gerektirmeyen ve düşük maaşlı birçok işte çalışıp her seferinde kovulmuş, Jerry ise tıp fakültesine girme deneyiminde ikinci kez başarısız olmuştu. Böylece, ortak tutkularını hayata geçirmeye karar verdiler ve 5 dolara olan bir dondurma yapma kursuna katıldılar. Kursun ardından ilk dondurma dükkânlarını ABD’deki Vermont, Burlington’daki yıkık dökük bir benzin istasyonunu açtılar. Vermont, New York’a uçakla bir buçuk saat uzaklıkta, soğuk, karla kaplı, kayak merkezlerinin olduğu bir yer. Dondurmayla ters orantılı bir durum. Ben&Jerry’s her şeyi farklı yapmayı sevdiği için seçimleri de o yönde oluyor. Ancak dondurmaya getirdikleri yenilikçi yaklaşım, dondurmalarının lezzeti ve farklılığı, kocaman parçaları ve kendilerine özgü felsefesi çok büyük ilgi topluyor. Kasabada bu tadı tatmak için kuyruklar oluşuyor.
Markanın misyonu; ‘Yapılabilecek en iyi dondurmayı olabilecek en iyi şekilde yapmak’. Bu iki kafadarın başlangıçtan itibaren amacı dünyanın en lezzetli dondurmasını en iyi şekilde yapmak oldu. İşleri yaparken eğlenmeyi de ihmal etmediler. Markanın kurucularından Jerry, ‘Eğlenceli değilse neden yapalım ki!’ der, Ben ise ‘İşletmelerin içinde yaşadığı topluma karşı sorumlulukları vardır’ der. Ben&Jerry’s işte bu anlayışla içinde yaşadığımız gezegene karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çalışıyor.

Ben&Jerry’s aynı zamanda dünyanın ilk ‘Adil Ticaret’ (Fairtrade) sertifikasıyla üretilen dondurması.

Adil Ticaret ne demek?

Adil Ticaret (Fairtrade) insanların pastadan, hak ettikleri payı adil bir şekilde aldıklarından emin olmamızı sağlayan bir uygulama. Bu Ben&Jerry’s için çok önemli, doğruyla yanlışı ayırt etmemizi sağlıyor.

Kahve, kakao ya da vanilyanın geleneksel anlamdaki ticareti, küçük ölçekli çiftçiler için birçok eşitsizliği de beraberinde getiriyor. Hammaddeler ucuza alınır, hatta bazen maliyetinin de altında bir fiyata alınır, tedarik zincirindeki yolculuklarına devam eder, sonunda da işlenmemiş olarak satılırlar (vanilya özütü, kakao tozu ya da kahve özütü gibi). Bu modelde kârın büyük bölümü ürünün geldiği ülkenin dışında kalır ve yerli üreticilere doğrudan faydası çok azdır.

Bu nedenle 2001 yılında, ürünlerimizin bir kısmında kullandığımız vanilya, kakao ve kahveyi çiftçi birliği kooperatiflerinden almaya başladık. Bu toplumsal yapılar; üyelerinin yaşam kalitesini artırmaya, çalışan haklarını ve koşullarını iyileştirmeye çalışmanın ötesinde üyelerinin kendi ülke ve toplumlarına görev bilinciyle bağlanmalarına da destek oluyorlar. Çiftçilere ödediğimiz ek primlerle, çiftçilerin kendi toplumlarında ihtiyaç duydukları su kaynaklarının oluşturulması, sürdürülebilir enerji tribünlerine yatırım yapmaları gibi projelere destek veriyoruz. Ayrıca çiftçi birliklerine kredi, finansal destek seçenekleri, uzun vadede alım sözleşmeleri ve teknik destek verilmeleri konularında tedarikçilerimizle birlikte çalışıyoruz.

Adil Ticaret sayesinde çiftçiler hem kendi aileleri hem de içinde yaşadıkları toplum için sağlık hizmetleri, eğitim ve güvenli yaşam alanları gibi temel gereksinimlerine yönelik olumlu adımlar atabiliyor.

Adil Ticaret sürdürülebilir çiftçiliği teşvik ediyor ve insan haklarına saygıyı her şeyin üstünde tutan uygulamaları destekliyor.

2013 yılında tüm ürünlerin Adil Ticaret Sertifikalı olması hedefleniyor.

Ben&Jerry’s karbon ayak izini sıfırladı, dünyanın ilk iklim nötr dondurması oldu

Dondurmasının içinde bulunan kocaman parçaları, sosyal sorumluluk bilinci ve çevre projeleriyle adından söz ettiren Ben&Jerry’s, inekten külaha kadar yaptığı çevre yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Yapılabilecek en iyi dondurmayı olabilecek en iyi şekilde yapmaya çalışan Ben&Jerry’s, iklim üzerinde yaptığı etkiyi düşünerek üretim yapmayı felsefe haline getirmiş durumda. Fabrikalarında yeşil, %100 yenilebilir enerjiyle üretim yapan, hammadde tranferinde hava taşımacılığı kullanmayan, fabrikalarına yakın yerlerden kaynak sağlayan Ben&Jerry’s, termoakustik soğutuculara yatırım yapıyor, dondurma ambalajlarında %90 geri dönüşümlü malzemeler kullanıyor ve üretimden kaynaklanan emisyonu telafi etmek için rüzgâr enerjisine yatırım yapıyor.

İklim Değişikliği Kolejini kurarak öğrencilerle kutuplarda araştırmalar yapan marka, gençlerin gerekli donanımı kazanmasını ve ülkelerine ilham vermelerini amaçlıyor.

Geri dönüşüm ve enerji tasarrufu uygulamalarıyla üretim operasyonları için gereken yakıt ve elektrik kullanımının %100’ünü, yenilenebilir enerjiye yani rüzgâr, güneş, biyokütle ya da suya dönüştürüyor. İnekten külaha yaptığı çalışmalarla Nisan 2007’den beri karbon ayakizini sıfırlayıp dünyanın ilk iklim nötr dondurma markası olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Şilteli, masaj yapılan inekler

Amerika ve Hollanda’da sürdürülebilir mandıracılık programı yürüten Ben&Jerry’s, mutlu inekler, mutlu çiftçiler ve mutlu bir gezegen yaratmayı amaçlıyor. Sürdürülebilir Mandıra Programı’yla destek sağlanan çiftçiler, eğitim atölyeleriyle de çiftliklerin verimliliğini arttırıyor ve ineklerin yaşam koşullarını geliştiriyor. Hayvanların dizlerinde oluşan gerilimi azaltmak, duruş ve hareketlerini güçlendirmek amacıyla altlarına şilte yayılıyor, inekler üzerinde oluşabilecek herhangi bir strese karşı ahırda elverişli ve geniş alanlar oluşturuluyor. Aynı zamanda mutlu inekler yaratmak için inekler doğal yemlerle besleniyor, düzenli sağlık kontrolleri yapılıyor, fırçalanıyor ve masaj yapılıyor. Aynı zamanda mutlaka birkaç saat dışarıda dolaştırılıyor. Ayrıca çiftçiler için geliştirillen projeler ve geri dönüşüm ve enerji tasarrufu uygulamalarıyla dünyaya da olumlu katkı sağlanıyor.

Ben&Jerry’s çalışanları mümkün olduğunca az motorlu taşıt kullanıyor. Zorunlu durumlarda ise kullandıkları mesafe ve araç tipine göre, ortaya çıkan karbon ayakizini sıfırlamak için çalışanlar, yeşil enerji projelerine kaynak aktarıyorlar.

Kısacası Ben&Jerry’s Kyoto’yu desteklemeye ve gezegeni kaşık kaşık kurtarmaya yürekten inanıyor.

Türkiye’de kaç tane dondurma çeşidi bulunuyor?

Türkiye’de 16 çeşit ürünümüz var. Ben&Jerry’s dondurmaları, ilhamını rock gruplarından, dünya barışından, küresel ısınmadan veya içinde yaşadığı toplumdan alan, farklı ve eğlenceli hikâyeleri olan bir marka.

Çeşitlerine gelirsek:

Phish Food
Amerika’lı bir rock müzik grubu olan Phish’e kendi isimlerini taşıyan bir lezzet çeşidi yaratmak istediğimizi söylediğimizde önerimizi kabul ettiler. Biz de aile çiftliklerinden aldığımız saf süt kaymağından yaptığımız baştan çıkarıcı çikolatalı dondurmamızın içine yumuşak şekerlemeler ve ağzınızda eriyen karamel ekleyerek şöyle hafifçe bir karıştırdık. Her kartona bir de çikolatadan yapılmış bir balık sürüsü ekledik ve bu lezzetin adını Phish Food koyduk.

Strawberry Cheesecake
İçinde kocaman çilek parçalı olan ve cheesecake, meyveseverlerin vazgeçemeyeceği bir dondurma.

Chunky Monkey
Önemli Not: Bu dondurmanın üretim sürecinde hiç bir maymuna zarar verilmemiştir (Olsa olsa bir kaç muzu hırpalamışızdır ). Lezzeti mükemmelleştirmek için ceviz ve iri çikolata parçalarını ve zengin çiftliklerden gelen saf kaymakla birleştirdik.

Chocolate Fudge Brownie
Brownie’lerimizi, evsiz insanlara kendi kendilerine yetmeleri ve bir işe girmek için beceri kazanmaları konusunda yardım eden New York’taki bir pastaneden alıyoruz. Üstelik yediğimiz en lezzetli brownie’leri onlar yapıyorlar. Çikolatalı dondurmamızı hiç olmadığı kadar çekici hale getirmek için saf kaymak kullanırken elimizi hiç korkak alıştırmadık çünkü çikolatamızı karşı konulmaz kılmak için de her yol mubah!

Bohemian Raspberry
Bohemian Raspberry ismini öneren Ben&Jerry’s dostları ve bu fikri güzel bulup bize izin veren Queen grubu sayesinde efsanevi lezzetlerimize bir yenisini eklemiş olduk. Bu lezzet size Queen’in bu unutulmaz şarkısında sözünü ettiği fandango dansını (çok hızlı bir İspanyol - Amerikan dansı) yaptıracak güçte bir lezzet.

Caramel Chew Chew
Karamel tutkunlarına iyi haber! Biraz uğraşmak gerekti ama tam ağzınıza layık zengin karamelli bir lezzet yarattık. İşe önce yapabileceğimiz en mükemmel karamelli dondurma ile başladık. Sonra biraz daha altın renkli karamelden ekledik. Bu lezzeti taçlandırmak için ise içine çikolata kaplı ve ağızda eriyen karamel parçaları attık. Kabul ediyoruz biraz taraf tutar gibiyiz ama Caramel Chew Chew bugüne kadar yediğimiz en lezzetli karamelli dondurma!

Fairtrade Vanilla
Vanilyalı dondurmamızda kullandığımız lezzetli malzeme karışımı içindeki şeker ve vanilya kendi bilinçli seçimimizle artık %100 Fairtrade (Adil Ticaret Sertifikalı) oldu. Fairtrade ( Adil Ticaret ) sertifikası, bu şeker ve vanilyayı üreten çiftçilerin ürünleri için adil bir fiyat almalarını ve böylece arazilerine ve içinde yaşadıkları topluma yatırım yapabilmelerini garantiliyor. Bu konuda ayrıntılı bilgi için www.info.fairtrade.net

Fossil Fuel
Eğer küresel ısınmadan kurtulmak içi hep birlikte bir şeyler yapmaya başlamazsak dinozorlarla aynı kaderi paylaşabiliriz. Yeşil enerjiyle üretilen Fossil Fuel hem karbon emisyonunu azaltmak için iyi başlangıç hem de bugüne kadar tükettiğiniz en güzel kaynak olacaktır.

Cookie Dough
Çikolatalı bisküviden daha güzel olan bir şey varsa o da çikolatalı bisküvi parçalı dondurma olabilir. 1986’da Cookie Dough ortaya çıktığında büyük bir işe kalkıştığımızı anlamıştık. Vanilyalı dondurmanın içine parçalar halinde tatlı kurabiye ve bol miktarda çikolata parçaları attık. Ve dünyada bir ‘ilk’e imza atmış olduk. Tadını çıkarın.

Berry N’ice
Ben&Jerry’s’i bu kadar güzel yapan nedir? Yarattığı o doğal karışım elbette! Önce saf süt ve kaymağını bol miktarda tombul çilekle karıştırıyor ve sonra da bu leziz karışımı dondurarak dondurma üzerinde asla “hayır” diyemeyeceğiniz bir çilek tarlası yaratıyoruz. İşte bu lezzet güzel bir şey değilse, güzel nedir bilmiyoruz.

New York Super Fudge Chunk
New York Super Fudge Chunk, süper zengin aromalı çikolatalı dondurmamızı, büyük beyaz ve bitter çikolatalı parçacıklarla ve hayal edebileceğiniz en lezzetli ceviz ve çikolata kaplı bademlerle birleştiriyor. Dondurmamızın lezzetini daha da artırmak için sağlık dolu çiftliklerimizden gelen saf süt kaymağını da eklemeyi unutmuyoruz. Leziz parçacıklar ve çıtır yemişlerle dolu olan bu tadı şaşırtıcı biçimde yumuşak bulacağınızı düşünüyoruz.

Cheescake Brownie
One Cheescake Brownie’yle harekete geçmeye hazır olun.

2015 yılına kadar yapılacaklar listesi: Yoksulluğa son ver! 8’e ulaşmaya yardımcı ol!

Aşırı yoksulluk, açlık ve hastalığın kökünü kazımaya yönelik 8 hedefli bir yol haritası olan Binyıl Kalkınma Hedeflerini desteklemekten onur duyuyoruz. Desteklediğimiz için gururluyuz. Sizinkiler de dahil, dünya liderleri bu hedeflere 2015 yılına kadar ulaşılması konusunda anlaştılar. Bunu yapmayı onlara hatırlatın! Bugün Yapılacaklar: Ayağa kalk ve harekete geç!

Daha ayrıntılı bilgi www.endpoverty2015.org/benjerry adresinde...

veee son olarak diyorum ki,
SEVGİ DOLU ÖPÜCÜKLER:)
ZEYNEPLE ÇİKOLATA TADINDA GÜNLEEEERRR:)))

9 yorum:

kalpkurabiye dedi ki...

benim yerime de yeseydin kız dondurma:(( genzim yanıyoo yiyemiyoomm:((

Gönülünce dedi ki...

Ama şimdi oldumuuuu bende karamelli dondurma istiyorum şimdi...Ardından kahveee ohhh ne iyi olurdu...Bol keyifli günler dilerim...
Sevgiler...

pelince dedi ki...

Zeynepcim vallahi bir dondurma yedik kayboldun ortadan...:))
siyah saçlı tombiş ,biraz tanıdık geldi bana:))
vallahi sizi tanıdığıma çok memnun oldum... gerçi çok uzun zamandır tanıyormuş gibiydim o ayrı.. o güzel ve güler yüzün için eşin çok şanslı çok.. bu notumu mutlaka ilet:))
afiyet olsun bize ne diyelim:))

bizi çok güzel ağırladılar gerçekten,beni ordaki dondurmalar kesmemiş olacak ki eve gelir gelmez yanımızdakilerden de yedim:))

kocaman sevgiler yolluyorum... en kısa sürede görüşmek üzere..

muckk..

Pembe Tatlar dedi ki...

Canım mutlu hafta sonları:)

Unknown dedi ki...

Canım benim yine harika bir gün olmuş
ne mutlu sizlere darısı başıma koca
man öpüyorum tatlım...

Nükhet dedi ki...

valla canım çekmedi desem yalan olur.. :)
sabah ilk işim bir dondurma almak olacak :)
sevgiler....

aslı'nın mutfağı dedi ki...

Zeynep'cim afiyetler olsun, çok güzel bilgiler paylaşmışsın, teşekkürler.. Dondurmadan hiç tatmadım ama politikaları o kadar hoşuma gitti ki ilk fırsatta alacağım.. Fair Trade desteklenmesi gereken bir organizasyon, biz de öğrencilere anlatıyoruz ne olduğunu. Kahve sektöründe de var.. Mutlu haftasonları diliyorum canım, sevgiler..

Unknown dedi ki...

eh biz ev işleri ile boğuşurken sen gez bakalım seni kocaman öpüyorum Zeynepçim

Anonim dedi ki...

Fiyatlari nedir acaba:)